Kvíz

Je včelařství nakažlivé?

Ano. Je to životní nemoc. Naštěstí v pozitivním smyslu slova. Když vás včelařství chytí, tak už vás nepustí.

—————

Píchají včely?

Ano, ale vždycky jenom jednou. Trubec si za svůj život píchne jednou, nebo vůbec. Když na to přijde, tak si píchne i dělnice, ale vždy poprvé a naposledy. Akorát královna má privilegium. Ta si může píchat, jak chce.

—————

Je to koníček pro staré dědky?

Ano. Starší pánové mohou také vykonávat tento bohulibý koníček. Ale ať to dělá kdokoliv, lidé si většinou včelařů neváží. Lidé si více váží smrti, než života a zdraví. Ale to bude asi tím, že lidí je moc a včelařů málo.

—————

Smrdí včela?

Čichový vjem je subjektivní pohled určitého jedince. Každopádně v letním období dokáže včela napodobit větrák a v zimním období zase ústřední topení. Nemuseli bychom tak vymýšlet žádné vynálezy. Stačilo by nám pouze zmutovat včelu do obří velikosti.

—————

Je med zdravotně závadný?

Ano, ale pouze v tom případě, že se nejedná o zdraví člověka, ale o zdraví velryby, protože ta se živí výhradně planktonem.

—————

Vidí včela?

Ano, ale jen pokud chce. Když si před ní stoupnete vy, tak raději zavře oči, než aby se dívala na toho strašáka. Pak se nesmíte divit, že to do vás napálí a vystřelí torpédo.

—————

Staví se úly výhradně z karcinogenních materiálů?

Ne. V ojedinělých případech včelaři eternit na zakrytí úlů nepoužijí. Navíc moderní včelaři chovají včelstva v polystyrenu, které je přece zcela v souladu s přírodou.

—————

Skončí včelařství?

Ano. Včelařství je na pokraji konce. Chudákům včelařům nechtějí platit zákazníci, ani stát, ani EU. Navíc včely na ně serou med. Některé včelařské státy už se dokonce domluvili na kapitulaci a dobrovolně hynou. Vytvořili alianci CCD.

—————

Mohou se do medu dostat závadné látky?

Blázníte? Včelaři nepoužívají léčiva na zahubení přemnožených roztočů Varroa. Aby se vyhnuly těmto cizím a zdravý škodlivým látkám, tak obírají včely kleštičkami od všech parazitů. Tímto způsobem lze pak eliminovat jak attack parazitů, tak výskyt reziduí v produktech.

—————

Ztrácí se včely?

V ojedinělých případech ANO! Včely totiž užívají drogy, které jim lidi cpou přímo do tlamy (pesticidy). Ty je buď přímo zahubí, nebo jen dezorientují. Dobře jim také nedělá smog, nebo telefonní vlny, ale moc se o tom nikomu nechce mluvit. Včela se taky může ztratit při úplném zatmění slunce, jelikož se podle slunce orientuje. Naštěstí zatmění slunce trvá jen malou chvíli. Včely se ztrácí v docela hojném počtu. Pozná to ale někdo, když jich může být v úle až 60 000?

—————